1. Ana Sayfa
  2. Mobil Haberler
  3. Recep Tayyip Erdoğan Türk mühendislerin sürücüsüz otobüsünü test etti! | 365Teknoloji

Recep Tayyip Erdoğan Türk mühendislerin sürücüsüz otobüsünü test etti! | 365Teknoloji

surucusuz-otobus-yerli-milli-gwX1_cover.jpg

Otonom araçlar günden güne hayatımıza girmeye başladı. Kişisel araçlardan sonra şimdi de toplu taşıma araçları sürücüsüz olmaya başladı. Bu süreçte Türk mühendisleri de boş durmadı. Türkiye’nin ilk sürücüsüz otobüsü Atak Electric bugün resmi olarak duyuruldu.

Atak Electric, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün test edildi. Yerli ve milli otobüsümüzün seri üretmenin de başlanacağını müjdelenmesi Türkiye için büyük bir gurur kaynağı olacak diyebiliriz.

Recep Tayyip Erdoğan resmi Twitter hesabından; “Kabine toplantımıza, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz elektrikli otobüsü Atak Electric ile gidiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Aşağıdaki videodan Atak Electric’in geliştirmiş olduğu otonom otobüsün videosunu izleyebilirsiniz.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank; ise “Sn. Cumhurbaşkanımızın tanıttığı bu araç bir test aracı değil. Ön gösterim aracı da değil. Seri üretim hattından çıkarak satışı gerçekleşen, Türk mühendisleri tarafından geliştirilen dünyanın ilk seri üretim 4. seviye sürücüsüz elektrikli otobüsü.” ifadesini kullandı.

Her şey planlandığı gibi giderse muhtemelen ilk sürücüsüz otobüsümüz bu yıl içerisinde yollarda hizmet vermeye başlayacak. Tesla’nın kurucusu Elon Musk ile sık sık görüşen Cumhurbaşkanımız özellikle otonom araç sektörünün ülkemizde gelişmesini sağlayacak gibi görünüyor.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/otomobil/recep-tayyip-erdogan-turk-muhendislerin-surucusuz-otobusunu-test-etti-601806c3bb431b712a3f7765

Yorum Yap