1. Ana Sayfa
  2. Bilim Haberleri
  3. Rusya, Koronavirüs Aşısını Resmen Duyurdu: Sputnik V

Rusya, Koronavirüs Aşısını Resmen Duyurdu: Sputnik V

rusya-koronavirus-asisini-duyurdu-sputnik-v

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünya ülkelerine yayılarak 20 milyonu aşkın kişinin enfekte olmasına ve 700 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine neden olan COVID-19 için sevindirici bir gelişme yaşandı. Rusya, üzerinde çalışılan COVID-19 aşısının resmen tescillendiğini duyurarak dünyada aşıyı tescilleyen ilk ülke olmayı başardı.

Onaylanan Koronavirüs Aşısı: Sputnik V

Tüm dünyanın büyük umutlarla beklediği ve binlerce bilim insanının üzerinde çalıştığı Koronavirüs (COVID-19) aşısı için müjdeli haberi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin verdi. Rusya Sağlık Bakanlığı, Gamaley Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü’nün geliştirdiği Koronavirüs aşısının resmen tescillendiğini duyurarak ve Rusya’nın COVID-19 aşısını tescilleyen ilk ülke olmayı başardığını belirtti.

Putin, yaptığı açıklamada aşının etkili bir şekilde bağışıklık oluşturduğunu ve kızlarından birinin bu aşıyı yaptırarak, bir noktada aşı deneyinde yer aldığını belirtti. Ayrıca, aşıdan sonra kızının ateşinin 38 dereceye çıktığını, fakat ertesi gün 37 dereceden biraz yüksek olduğunu ifade etti. İkinci iğneden sonra yine biraz ateşinin yükseldiğini ve sonrasında her şeyin ortadan kaybolduğunu açıkladı. Tüm bunların dışında, aşının seri üretimine en kısa sürede geçeceklerini söyledi.

Öte yandan tescillenen aşının adının “Sputnik V” olacağı ifade edildi. Yapılan açıklamada, “1957’de Sovyetler Birliği tarafından ilk yapay uydunun başarılı bir şekilde fırlatılması tüm dünyada uzay araştırmalarını harekete geçirdi. Sovyetler Birliği’nin Sputnik uzay görevlerine atıf yapmak için aşıya Sputnik V adı verildi.” denildi.

Yorum Yap