1. Ana Sayfa
  2. Bilim Haberleri
  3. Rusya’dan Koronavirüs Aşısı Açıklaması: “Türkiye, Sputnik V Aşısı İle İlgileniyor”

Rusya’dan Koronavirüs Aşısı Açıklaması: “Türkiye, Sputnik V Aşısı İle İlgileniyor”

sputnik-v-koronavirus-asisi-turkiye-rusya

Türkiye, Rusya tarafından yapılan ilgili açıklama göre Sputnik V aşısı ile ilgileniyor. 11 Ağustos 2020 tarihinde tescil edilen bu aşı, Rusya’nın COVID-19 için üretilen ilk aşıyı yasal olarak sahiplenmesini sağlamıştı.

Hatırlanacağı üzere Rusya Sağlık Bakanlığı bu aşının tüm testlerden başarılı bir şekilde geçtiğini belirtmişti. Seri üretime hazır olduğu söylenen bu ilacın ilk partisi 15 Ağustos 2020 tarihinde üretilmişti.

Türkiye, Koronavirüs Aşısı Sputnik V İçin Rusya İle Anlaşacak Mı?

Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu, Türkiye’nin Rusya’ya Sputnik V hakkında çeşitli sorular sorduğunu aktardı. Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Ulusal Araştırma Merkezi tarafından geliştirilen söz konusu ilaca ilgi duyan ülkeler belli oldu.

Türkiye de dahil olmak üzere bu ülkeler arasında Arjantin, Bosna Hersek, Belarus, Brezilya, Meksika, Moldova, Peru, Sırbistan, Venezuela ve Yunanistan gibi ülkeler yer alıyor. Bu aşıya otuzdan fazla ülkenin rağbet gösterdiği biliniyor.

Güvenilirliğe ve yan etkiye dair hususlarda hayal kırıklığına uğratmadığı söylenen bu tıbbi ürünün yüzde 100 koruma sağladığı ve ciddi bir yan etkiye neden olmadığı iddia edilmişti. Türkiye şimdilik bu konu hakkında hiçbir açıklama yapmadı. Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Sputnik V’nin dağıtımına eylül ayında başlanacağını ve aşı üretim kapasitesinin ekim-aralık döneminde en üst seviyeye çıkarılacağını söylemişti.

Yorum Yap