1. Ana Sayfa
  2. Yaşam Haberleri
  3. Van Gevaş’ta Keşif Uçağı Düştü: 7 Şehit

Van Gevaş’ta Keşif Uçağı Düştü: 7 Şehit

van-gevas-ta-kesif-ucagi-dustu-7-sehit

Son dakika haberi… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada Van’ın Gevaş ilçesinde bir keşif uçağının düştüğünü duyurdu. Bakan Soylu, düşen uçakta 2’si pilot olmak üzere 7 emniyet mensubunun şehit olduğunu açıkladı.

İçişleri Bakanı Soylu, Van’da bir keşif uçağının kırıma uğradığını bildirdi. Soylu, “Pazartesi gününden itibaren Van ve Hakkari’de keşif ve gözetleme göreviyle bulunan 2015 model insanlı keşif uçağı olarak envanterimize kayıtlı olan uçağımız 15 Temmuz saat 18.35 sularında yeniden keşif ve gözetleme yapabilme teminen Van Ferit Melen Havalimanı’ndan kalkmıştır. İçerisinde 2’si pilot arkadaşımız olmak üzere toplam 5 personelle birlikte 7 emniyet mensubumuz bulunmaktaydı. Saat 22.32 sıralarında en son Başkale üzerindeyken kuleyle irtibat sağlandı, dönüşte olduğunu ifade etti. Sonra 22.45 civarında da hem radar hem de iletişim tespiti tamamen kesildi.” ifadelerini kullandı.

Soylu: “Ekiplerimiz Artos Dağı’nın 2 bin 200 rakımına uçağımızın çarparak kırıma uğradığını, 2’si pilot olmak üzere kahraman 7 evladımızı kaybettiğimizi bildirdiler.” dedi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Van Gevaş’taki Kazaya İlişkin Açıklama

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesi üzerinden yapılan “16.07.2020 Tarihli Basın Açıklaması” başlıklı açıklamada şu ifadelere yer verildi;

15.07.2020 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Daire Başkanlığı envanterine kayıtlı EM-809 kuyruk numaralı İnsanlı Keşif uçağı Hakkari ve Van illerinin keşif ve gözetlemeye yönelik yaptığı çalışmalarda görev almak üzere Van Ferit Melen Havalimanından görev bölgesine intikal için 15.07.2020 saat 18.34’te havalanmış, görevini tamamladıktan sonra Van Ferit Melen havalimanı ile alçalış için irtibata geçmesinin ardından saat 22.45 itibariyle Van Ferit Melen havalimanı kontrol sahası içerisinde Radar ve Telsiz Teması kaybedilmiştir.

İnsanlı Keşif Uçağımız Artos Dağına çarparak kırıma uğramış kaza sonucu emniyet personeli 7 kahraman arkadaşımız şehit olmuştur.

Başımız sağ olsun.

Yorum Yap