1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri
  3. Sony’den PlayStation 5 Pro Sinyali: Dikkat Çeken Patent

Sony’den PlayStation 5 Pro Sinyali: Dikkat Çeken Patent

playstation-5-pro-iddialari-sony-nin-aldigi-yeni-patent-ile-guclendi

Sony, bilindiği üzere son olarak PlayStation 5 oyun konsolunu duyurmuş ve farklı tasarımıyla oyun dünyasına bomba gibi düşmüştü. Öte yandan Sony’nin PlayStation 5 ile uyumlu bir televizyon da tanıtmasıyla adeta piyasaya PlayStation 5’i aşılamış oldu. Şimdi de Sony’nin aldığı yeni bir patent ön plana çıkıyor ve birçok kişinin dikkatini çekmiş durumda. Sony, aldığı yeni patent ile PlayStation 5 Pro için ilk sinyali vermiş olabilir.

PlayStation 5 Pro’yu Akıllara Getiren Patent

Sony Interactive Entertainment tarafından alınan yeni bir PlayStation patenti, üst segmentte bir PlayStation oyun konsolunu doğrular nitelikte. Patentin teknik terim başlığı “Ev Konsolu ve Bulut Oyunculuğu İçin Ölçeklendirilebilir Oyun Konsolu CPU/GPU Tasarımı” oldu. Patentin içerisinde ise şöyle bir paragraf yer alıyor:

“Çoklu GPU simülasyon ortamında çerçeve arabellek yönetimi, ayrı ayrı video kareleri renderlayan çoklu GPU’lar uygulayarak ya da videonun her karesinin ayrı kısımlarını renderlayarak uygulanabilir. GPU’nun kontrollerinden bir tanesi, bir başka GPU’dan alınan kare bilgisi vasıtasıyla alınan ve fiziksel olarak bağlı olan HDMI çıktı portları vasıtasıyla okunan eksiksiz karelerin HDMI kare çıktısıdır. Veya GPU’ların çıktıları, birlikte çoklanabilir (multiplex).”

Patentte yer alan başka bir paragrafta ise “SoC teknolojisi, oyun konsolları gibi video simülasyon konsollarına uygulanabilir. Özellikle tek bir SoC, konsolun ‘light’ sürümü için tedarik edilebilir. Bu arada Çoklu SoC’ler, ‘light’ sürüme göre daha yüksek işleme ve depolama kapasitesi olan yüksek donanımlı konsol için kullanılabilir. Yüksek donanımlı sistem, daha fazla RAM’i ve diğer özellikleri içerisinde barındırabilir ve ayrıca aynı oyun konsolu yongasını daha fazla performansla kullanan bulut optimizasyonlu sürüm için kullanılabilir” ifadelerine yer verildi.

Patentin açıklama metninde yer alan “yüksek donanımlı” ifadesi, oyunseverleri heyecanlandırmış durumda. Zira bu ifadenin doğrudan PlayStation 5 Pro’yu işaret ettiği üzerine birçok yorum yapılmış durumda. Sony bilindiği üzere PlayStation 5 oyun konsolu için bir Pro modeli sunup sunmayacağı ile ilgili bir bilgi paylaşmamıştı. Fakat 2019 yılında başvurulan ve yeni yayınlanan bu patent, PlayStation 5 Pro iddialarını güçlendirmiş durumda.

Yorum Yap