1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Sosyal Medya Düzenlemesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sunuldu

Sosyal Medya Düzenlemesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Sunuldu

sosyal-medya-duzenlemesi-cumhurbaskani-erdogan-a-sunuldu

Sosyal medya düzenlemesi, ilk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Yalanın, iftiranın, kişilik haklarına saldırının, itibar suikastlerinin alıp başını gittiği bu mecraların bir düzene sokulması şarttır. Bu millete, bu ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor.” açıklamaları sonrası gündeme gelmiş ve konuyla ilgili olarak sosyal medya komisyonu kurulmasına karar verilmişti. Meclisin tatile girmesi yaklaşırken, son düzenlemeler Cumhurbaşkanına sunulmak için yapıldı ve sosyal medya düzenlemesi, Cumhurbaşkanı’nın onayına sunuldu.

Sosyal Medya Düzenlemesi Kapsamı

Sosyal medya düzenlemesi ile birlikte gerekli yükümlülükleri yerine getirmeyen sosyal medya kullanıcısının internet trafik bant genişliği ilk etapta yüzde 50, sonraki etapta yüzde 95 oranında daraltılacak. Buna ek olarak sosyal medya şirketleri, verilerini Türkiye’de barındırmak zorunda. Bu yükümlülüğü yerine getirmeyen şirketlere de para cezası verilebilecek.

Sosyal medya düzenlemesi kapsamında Türkiye’de günlük bir milyondan fazla kullanıcı erişimine sahip sosyal medya şirketleri, Türkiye’de temsilci bulundurmak zorunda. Bu yükümlülüğü yerine getirmeye sosyal medya şirketinin ilk etapta yüzde 50, ikinci etapta ise yüzde 95 olmak üzere bant genişliği daraltılacak.

Sosyal medyayı kullanan kişiler, şirketlere sosyal medya içeriklerinin kaldırılması veya erişim engelinin getirilmesi için başvuruda bulunabilecek. Bu başvurulara, belirlenen saat içerisinde olumlu veya olumsuz yanıt verilmek zorunda. Başvuruları yanıtsız bırakan şirketlere ise para cezası verilebilecek.

Yorum Yap