1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. SpaceX, bir kez daha Starlink uydularını fırlatacak

SpaceX, bir kez daha Starlink uydularını fırlatacak

spacex-yeni-starlink-uydusu-firlatisi.jpg

Elon Musk’ın sahibi olduğu SpaceX, uzaydan internet projesi Starlink için yeni uydu uyduları uzaya göndermeye hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde gönderilen 10 adet uyduyla birlikte sayıları artan Starlink uyduları, dünyanın her yerinden internet kullanımı sağlayacak. Dünyayı çepeçevre saracak uydular için SpaceX belli aralıklarda fırlatma işlemi yapıyor.

SpaceX, geçtiğimiz günlerde de tek seferde taşınan uydu sayısı ile gündeme gelmişti. Falcon 9 roketi, aynı anda 143 uyduyu uzaya taşımıştı. Bu uyduların arasında ASELSAN ve İstanbul Teknik Üniversitesi’nin beraber geliştirdiği ASELSAT 3U Küp uydusu da yer aldı.

SpaceX yeni Starlink uydu fırlatışı ile gündemde

En çok konuşulan projelerden biri olan Starlink için çalışmalar sürüyor. Beta kullanıcılarıyla buluşan ve bazı bölgelerde kullanılmaya başlanan proje için yeni uydular gönderilerek kapsama alanı genişletilmeye devam ediliyor. Yeni fırlatma işlemi de 1 Şubat 14:41’de (TSİ) Kennedy Uzay Merkezi 39A Fırlatma Pistinde yapılacak. Fırlatma işleminin yapılabilmesi için hava şartlarının elverişli olması gerekiyor.

Geçtiğimiz günlerde SpaceX tarafından yapılan Starlink uydu fırlatışı ile 10 uydu ABD’nin Alaska eyaletine internet bağlantısını sağladı. Yeni 60 uydunun hangi bölgeye hizmet vereceği şimdilik bilinmiyor.

spacex starlink uydu fırlatışı

Alaska için gönderilen uyduların yörüngeye oturtulması için ABD Federal İletişim Kurulu tarafından izin alınması gerektiği aktarıldı. İznin de alınmasıyla SpaceX’in fırlatma işlemini yaptığı belirtildi.

Starlink uydularıyla birlikte 100 Mbps (saniyede 12.5 Megabayt) ve düşük ping değerleri alınabiliyor. Starlink ile internet erişiminin olmadığı yerlerde internet kullanımı sağlanması amaçlanıyor.

Kaynak: https://shiftdelete.net/spacex-yeni-starlink-uydusu-firlatisi

Yorum Yap