Uzay Haberleri

SpaceX’in Uzaya Gönderdiği NASA Astronotları, Crew Dragon İle Dünya’ya Döndü

Mayıs ayında Falcon 9 roketiyle başarılı bir fırlatma gerçekleştiren SpaceX, Crew Dragon kapsülü ile iki NASA astronotunu Uluslararası Uzay İstasyonu'na (ISS) göndermişti. İki aylık görevin ardından iki astronot, Crew Dragon kapsülü ile Dünya'ya başarılı bir dönüş gerçekleştirdi.

Uzay çalışmaları günden güne başka bir boyuta taşınmakta. Özellikle SpaceX, NASA ve diğer ülkelere ait uzay şirketleri, çeşitli görevlerle uzay seyahatlerini sıklaştırıyor. Mayıs ayınca SpaceX tarafından Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gönderilen iki NASA astronotu, uzayda geçen 2 aylık görev sürelerinin ardından bugün Dünya’ya döndü. Crew Dragon kapsülü ile gezegenimize dönüş yapan mürettebat, ABD’de Florida’ya bağlı Pensacola yakınlarına saatte 25 kilometre hızla suya iniş yaptı.

NASA Astronotları Dünya’ya Döndü

Dün gece Türkiye saatiyle 02:30’da Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) ayrılan iki NASA astronotu, SpaceX’in Crew Dragon kapsülü ile uzayda geçen yaklaşık 20 saatlik yolculuk sonrasında gezegenimize başarılı bir iniş gerçekleştirdi. Türkiye saati ile 21:48’de Meksika Körfezi’ne güvenli iniş yapan kapsül, iki NASA astronotunu da sağlıklı bir şekilde Dünya’ya getirdi.

Atmosfere girdikten sonra turuncu-beyaz renklerinde dev paraşütlerini açan Crew Dragon kapsülü, ABD’de Florida’ya bağlı Pensacola yakınlarında suya iniş yaptı. İniş sırasında kapsülde bulunan ısı kalkanları, 2000 santigrat dereceye kadar ulaştı. Yeryüzüne 5 kilometre yüksekliğe yaklaşıldığında kapsülün küçük paraşütleri devreye girdi. Yeryüzüne 1,7 kilometre uzaklığa gelindiğindeyse ana paraşütler açıldı ve suya doğru yavaş bir süzülme yapıldı. İnişin ardından SpaceX’e ait iki küçük tekne, iniş alanına gitti ve kapsülün çıkarılacağı ana kurtarma gemisi için ön hazırlıklara başladı.

Elon Musk’tan Paylaşım

NASA ve SpaceX’in YouTube kanallarından canlı olarak yayınlanan Dünya’ya iniş anları, milyonlarca kişi tarafından izlendi. Crew Dragon kapsülünün başarıyla Dünya’ya inmesiyle birlikte Twitter hesabından paylaşım yapan SpaceX CEO’su Elon Musk, “Dragon, suyun üzerinde sabit.” ifadelerini kullandı.

Demo-2 görevinin başarıyla tamamlanmasının ardından NASA, Crew Dragon’ı ISS’e düzenli bir şekilde astronotlarını götürüp getirmek için kullanacak ve bu gelişmeyle birlikte Rusya’nın Soyuz roketine olan bağlılığını da sonlandırmış olacak.

NASA’nın SpaceX şirketi ile yaptığı anlaşma kapsamında Crew Dragon kapsülü, 6 kez daha ISS’e gidecek. Yapılacak yolculukların ilki, önümüzdeki Eylül ayının sonlarında gerçekleşecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu