1. Ana Sayfa
  2. Uzay Haberleri
  3. SpaceX’ten Falcon 9 İle Zor Rir Rekor

SpaceX’ten Falcon 9 İle Zor Rir Rekor

space-x-falcon-9-zor-bir-rekor (1)

Son yıllarda uzay denildiğinde ilk akla gelen şirketlerden birisi olan ve Elon Musk’ın uzay turizmi hayalini gerçekleştirmek için çalışmalarına devam eden SpaceX, Transporter-1 görevi kapsamında Falcon 9 roketi ile bir rekora imza attı.

Olumsuz hava koşulları nedeniyle 1 gün ertelenen fırlatma gerçekleştirildi ve aynı anda 143 uydu uzaya gönderildi. Bu görevde Falcon 9 roketi adeta bir Uber gibi görev gördü ve farklı şirketlere ait yüzlerce küp uyduyu uzaya taşıdı.

Falcon 9 Tek Seferde 143 Uyduyu Uzaya Taşıdı

Rokete yüklü 143 uydudan sadece 10 tanesi SpaceX’e ait ve bunlarda uydudan internet hizmetini hedefleyen Starlink projesinin bir parçası. Diğer 133 uydu arasında Alman Havacılık ve Uzay Merkezi, ABD Savunma Bakanlığı ve Nanorocks gibi hem hükümetlere hem de ticari kuruluşlara ait uydular bulunuyor.

ASELSAN tarafından İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte geliştirilen ASELSAT 3U Küp uydusu da roketin içinde yer alıyordu. Aselsan tarafından yapılan açıklamaya göre, yörüngeye yerleşip gerekli kurulumları sağlandığında X-Bant Verici ile küp uydu üzerinde bulunan yüksek çözünürlüklü kamera yaklaşık 30 m çözünürlükte aldığı görüntüleri yer istasyonuna aktaracak.

Yorum Yap