1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Starlink’lerin İnternet Hızı Ortaya Çıktı

Starlink’lerin İnternet Hızı Ortaya Çıktı

starlink-uydularinin-internet-hizi-ortaya-cikti

SpaceX’in Dünya yörüngesine 12 bin internet uydusu gönderme projesi olan Starlink, tüm dünyadaki insanlar için ücretsiz ve hızlı internet sunmayı amaçlıyor. Geçtiğimiz dönemlerde uyduların yörüngeye gönderimi başlamış ve şimdiye kadar 597 uydu yörüngeye yerleştirilmişti.

Starlink Uydularının İnternet Hızı Ne Kadar?

Yörüngeye yerleştirilecek olan 12 bin internet uydusu, tüm dünyayı kapsayan bir internet ağı oluşturacak ve yeryüzünün herhangi bir yerinden bir kişi internete bağlanabilecek.

İnternet uydularının uzaya gönderilmesi projesiyle ilgili en büyük vaat ise internet hızının yüksek düzeyde olacağı. Fakat bugün Ookla’da ortaya çıkan hız testi sonuçları, Starlink uydularının sunacağı internet hızı konusunda kafaları karıştırmış durumda.

Bazı Reddit kullanıcıları, internet hız testi platformu Ookla’da Starlink uydularının internet hızını ölçtü. Çıkan sonuçlara göre Starlink uydularının indirme hızı (download) 30 Mbps – 60 Mbps bandında seyrediyor. Öte yandan karşıya yükleme hızı (upload) da 5 Mbps – 18 Mbps bandında.

starlink-hiz-testi

Henüz ilk aşamalarında olan Starlink projesi, şu anda beklenenden daha düşük hızlar sunsa da, proje kapsamında gönderilmesi planlanan 12 bin internet uydusundan sadece 597’sinin Dünya yörüngesine gönderildiğini unutmayalım. Proje tamamlandığında, Dünya yörüngesindeki 12 bin internet uydusu, şu anki hızın çok daha fazlasını insanlara sunacak.

Yorum Yap