Uygulama Haberleri

Trump’tan TikTok Açıklaması: Yasaklayacağız

ABD Başkanı Donald Trump, Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u ABD'de tamamen yasaklamak için bir kararname imzalayacağını açıkladı.

Dünya genelinde önemli düzeyde kullanıcıya sahip olan ve ülkemizde de milyonlarca kullanıcısı olan TikTok uygulaması hakkında Çin hükümeti için istihbarat topladığına dair çeşitli iddialar ortaya atılmıştı. Bu gelişme sonrası e-ticaret devi Amazon, çalışanlarına TikTok’u yasaklamıştı. Ayrıca Hindistan hükümeti de ulusal güvenlik sebebiyle ülke genelinde TikTok kullanımını yasaklamıştı.

Öte yandan ABD’nin de TikTok’a ulusal güvenliği tehdit eden bir uygulama olarak baktığı ve istihbarat topladığı iddialarını ciddi olarak düşündüğü de geçtiğimiz günlerde gündemdeydi.

Trump: TikTok’u ABD’de Yasaklayacağız

Florida eyaletine bir ziyaret gerçekleştiren ABD Başkanı Trump, başkent Washington’a dönerken yaptığı açıklamada TikTok’u yasaklamak için bir kararname imzalayacağını duyurdu. Trump, TikTok uygulamasına karşı alınacak çeşitli önlemler üzerine bir süredir çalışıldığını belirterek “TikTok’u ABD’de yasaklayacağız.” açıklamasını yaptı.

Şu anda acil durum ekonomik yetkileri olduğunu vurgulayan Trump, TikTok’u yasaklamak için ya bu yetkilerini kullanacağını ya da bir başkanlık kararnamesi imzalayacağını vurguladı.

TikTok’tan Trump’a Cevap

ABD Başkanı Trump’ın TikTok’u yasaklayacağına dair açıklaması sonrası TikTok da bir açıklama yaptı. TikTok’un Twitter hesabı üzerinden yapılan paylaşımda “Hiçbir yere gitmiyoruz, binlerce çalışanımız ile hizmet vermeye devam ediyoruz.” mesajı ön plana çıkarıldı. Paylaşımda ABD Genel Müdürü Vanessa Pappas’ın açıklamasında TikTok’un en güvenli mobil uygulamalar arasında yer aldığının özellikle altı çiziliyor.

Paylaşımda milyonlarca Amerikalı kullanıcıya yaratıcı paylaşımlarından dolayı teşekkür ediliyor. Bunların yanında TikTok’un hiçbir yere gitmediği, faaliyetlerine hız kesmeden devam edeceği ve insanların birbiriyle daha etkili iletişim kurmasını sağlamaya devam edecekleri aktarılıyor.

ABD’deki bin 500 TikTok çalışanın olduğunun altının çizildiği videoda, üç yıl içinde bu sayının 10 bin kişiye çıkmasının planlandığı söyleniyor.

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu