1. Ana Sayfa
  2. Dizi ve Film Haberleri
  3. Türkiye Milli Uzay Programı tanıtıldı Ay’a gidiyoruz! | 365Teknoloji

Türkiye Milli Uzay Programı tanıtıldı Ay’a gidiyoruz! | 365Teknoloji

uzay-rFWZ_cover.jpg

Türkiye Uzay Ajansı tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan bir paylaşımla 9 Şubat Salı günü özel bir programın tanıtılacağı duyurulmuştu.

Türkiye Milli Uzay Programı tanıtıldı Ay’a gidiyoruz!

Bugün yapılan tanıtımla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni uzay programı duyuruldu. Türkiye Uzay Programı isimli program geniş çerçevede uzay ile ilgili projeleri kapsıyor.

Proje kapsamında bazı hedefler de açıklandı. Buna göre Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılı olan 2023 yılında Ay‘a ilk temas gerçekleştirilecek. Bunun için uluslararası iş birlikleri yapılacak ve milli ve hibrit bir roketle Ay‘a iniş yapılması planlanıyor.

İkinci hedef ise yeni nesil ticari uydu geliştirilmesi için 2028 yılında ikinci aşamaya geçilecek.

Üçüncü hedef ise Türkiye’ye ait bir bölgesel konumlama ve zamanlama sistemini geliştirmek.

Dördüncü hedef olarak bir uzay limanı işletmesi kurulması gösterildi.

Bu şekilde devam eden hedeflerin onuncu ve sonuncusu ise uzaya bir Türk vatandaşı göndermek olarak açıklandı. Projenin detaylarını Türkiye Uzay Ajansı‘nın internet sayfasında bulabilirsiniz. 

Hedefler arasında uzaya bir teleskop göndermek gibi çalışmalar da yer alıyor.

Öte yandan Türkiye Uzay Ajansı uzaya gönderilecek Türk ya da Türkler için isim arayışına da girdi. Bununla ilgili bir çalışma yapan ajansın Twitter paylaşımını aşağıda görebilir, fikirlerinizi iletebilirsiniz:

Bilindiği üzere ABD uzaya gönderdiği kişilere Astronot, Rusya Kozmonot ve Çin Taykonot adını veriyor. Kaynak: https://www.teknolojioku.com/bilim-teknik/turkiye-milli-uzay-programi-tanitildi-aya-gidiyoruz-6022e54e179c611567180e6b

Yorum Yap