1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Türkiye’de telefon üretmek kolaylaşıyor! Peki, fiyatlar düşecek mi?

Türkiye’de telefon üretmek kolaylaşıyor! Peki, fiyatlar düşecek mi?

oppo-xiaomi-samsung-ender-IVdx_cover.jpg

 

Türkiye’de son günlerde Çinli telefon üreticilerinin üretim tesisi kurduğu haberlerine her geçen gün yenisi ekleniyor. Ülkemize yatırım yapan firmalara devletimiz sessiz kalmadı ve firmalara üretimde kolaylık sunmak için kolları sıvadı. Bu kolaylığa geçmeden önce ülkemize; Tecno Mobile, OPPO, Xiaomi ve Samsung‘un yatırım yaptığını ve Türkiye’de telefon üretmeye bu yıl başlayacaklarını belirtelim.

Telefon üretiminde gümrük tarifesi uygulanmayacak

Resmi Gazete’de yayımlanan bilgidiriye göre; “1 inci maddede yer alan tabloda belirtilen 8517.70.00.00.00 Gümrük Tarife İsta- tistik Pozisyonlu eşyanın, akıllı cep telefonu üretiminde kullanılmak üzere, ana kart dizgisi ta- mamlanmamış ve tamamen demonte haldeki (CKD) aksam ve parça olarak ithalatında bu Teb- liğ hükümleri uygulanmaz.”

Yani akıllı telefon üretiminde kullanılacak olan parçaların ithalatında gümrük tarifesi uygulanmayacak. Bu da akıllı telefon üreticilerinin malzemelerini diledikleri gibi getirip üretime başlaması anlamına geliyor.

Telefonların Türkiye’de üretimine başlamasından sonra fiyatlarda gözle görünür bir düşüşün yaşanması bekleniyor. Fiyatların şiştikçe şişen akıllı telefon pazarında büyük bir indirimin gelmesi ekonomiye de can verecektir.

OPPO Xiaomi Samsung

2021 yılı içerisinde Tecno Mobile, OPPO, Xiaomi ve Samsung bazı modellerini Türkiye’de üretip satışa sunacak. Ancak bu modellerin ilk etapta tepe modeller olmayacağı firmaların orta ve üst segmente odaklanacağı söyleniyor.

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/turkiyede-telefon-uretmek-kolaylasiyor-peki-fiyatlar-dusecek-mi-600fc021dd659f1e89147b45

Yorum Yap