1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Twitter, Hacklenme İle Bazı Hesap Verilerinin Ele Geçirildiğini Açıkladı

Twitter, Hacklenme İle Bazı Hesap Verilerinin Ele Geçirildiğini Açıkladı

twitter-hacklenme-ile-bazi-hesap-verilerinin-ele-gecirildigini-acikladi

Sosyal medya devi Twitter’da geçtiğimiz gün yaşanan büyük hacklenme olayı, 130 farklı hesabın hackerlar tarafından kontrole geçmesine yol açmıştı. Bu hesaplar, milyonlarca takipçiye sahip olan Bill Gates, Apple, Elon Musk, Jeff Bezos, Barack Obama gibi hesaplardı. Hackerlar, bu hesapları ele geçirip hesaplardan hemen hemen aynı tweetleri içeren tweetler atarak Bitcoin cüzdan adreslerini paylaştı ve 1000 dolarlık Bitcoin gönderene 2000 dolarlık Bitcoin’in geri gönderileceği belirtildi. Bir hacklenme olayı olduğunu anlamayan kullanıcılar da bu cüzdana Bitcoin göndermeye başladılar ve hackerlar bu yöntemle yüz binlerce dolarlık Bitcoin ele geçirdi.

Twitter’daki Hack Olayının Detayları

Twitter, saldırı sonrasında yaşanan bu hacklenme ile ilgili çeşitli verileri paylaştı. Toplamda 130 farklı hesabın etkilendiği saldırıda hackerlar yalnızca tweet atmadı. Paylaşılan bilgilere göre, hackerlar ele geçirdikleri 130 hesap arasında 45 hesabın şifresini de değiştirdi. Öte yandan 8 hesabın da tüm Twitter verileri indirilmeye çalışıldı.

twitter-verileri-indirme-hacklenme

Hackerlar ele geçirdikleri hesaplardan Bitcoin istese de, aslında çok daha büyük bilgileri elde etmek istiyordu. Hacklenen hesapların kimseye gözükmeyen özel mesajları ve telefona kaydedilen kişilerin bulunduğu adres defteri gibi hassas bilgilere kolayca ulaşmak için hesap verileri indirilmek istendi. Twitter, verisi ele geçirilmiş olma ihtimali bulunan hesapların hangi hesaplar olduğunu doğrudan açıklamasa da bu hesapların onaylanmamış hesaplar olduğu bilgisini paylaştı.

twitter-hacklenme-sifre-degistirme

Saldırıda şifrelerin çalındığına dair bir bulgu bulunmadığı açıklanmış olsa da, Twitter tarafından yapılan son açıklamalarda toplamda 45 hesabın şifresinin hackerlar tarafından değiştirildiğini ve bu hesaplara erişim sağlandığını duyurdu.

Yorum Yap