1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Twitter, Hükümet Bağlantılı Hesapları Etiketlemeye Başladı

Twitter, Hükümet Bağlantılı Hesapları Etiketlemeye Başladı

twitter-hukumet-baglantili-hesaplari-etiketlemeye-basladi

Özellikle son dönemlerde ABD Başkanı Donald Trump’ın paylaşımlarına yaptığı müdahaleler ile siyasilerin ve hükümetlere bağlı hesapların paylaşımlarına kısıtlama sinyali veren Twitter, platforma dahil ettiği yeni özellik ile hükümete bağlı resmi hesapların ve resmi medya kuruluşlarının profil sayfalarına özel bir “devlet etiketi” ekledi. Yeni etiket özelliği ile Twitter’da kullanıcıların devlet hesaplarıyla daha kolay etkileşime geçmesi ve özellikle önemli bilgilerin resmi hesaplardan paylaşılıp paylaşılmadığının kolayca anlaşılması hedefleniyor.

Bazı Profillere “Devlet Etiketi” Eklendi

Twitter’ın platforma yeni eklediği özellik tüm devlet yetkililerine değil, yalnızca devlet adına açıklama yapma yetkisine sahip olan siyasi figürlerin Twitter hesaplarına verilecek. Resmi sözcüler, resmi yayın organları gibi devletlerin resmi açıklamaları yaptığı figürler, Twitter profillerinde “devlet etiketi” barındıracak.

Öte yandan devlet yetkililerinden hariç olarak devlet başkanları da bu etikete sahip olamayacak. Bilindiği üzere Twitter, Donald Trump gibi siyasi liderlerin paylaştığı siyasi tweetlerin daha az görülmesinin de yollarını arıyor.

twitter-profil-devlet-etiketi-ozelligi

Twitter özelliği ile birlikte aynı zamanda, devlete doğrudan bağlı ya da maddi anlamda devletin etkisi altında olan medya kurumlarına da, vatandaş ile doğrudan etkileşime girme imkanı tanınacak. Twitter bu sayede, devletlerin medya kurumları üzerine yaptığı baskının da azalacağını düşünüyor. Bu yeni özellik için ABD, Rusya, Çin, Fransa ve İngiltere’de ön çalışmalara başlandı. Platformun etiketleme özelliği için ilerleyen tarihlerde çok daha fazla ülkeyi kapsama alması bekleniyor.

Yorum Yap