1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Twitter ve Facebook’tan Sahte Hesap Operasyonu

Twitter ve Facebook’tan Sahte Hesap Operasyonu

twitter-ve-facebooktan-sahte-hesap-operasyonu

Facebook ve Twitter, platformlarında yayın yapan ve Kuzey Afrika, Orta Doğu ve İngilizce konuşulan ülkelerde etkili olma amacına sahip olan hesapları sistemlerinden kaldırdığını açıkladı. Yapılan açıklamalarda, sahte hesap operasyonu faili olarak Moskova hükumetine yakınlığıyla bilinen ve 2016 ABD seçimlerine müdahale etmekle suçlanan İnternet Araştırmaları Ajansı (IRA) gösterildi.

Rus Hükümeti Bağlantılı Sahte Hesaplar Kaldırıldı

Söz konusu operasyon, kar amacı gütmeden İngilizce ve Arapça yayın yapan haber sitesi PeaceData üzerinde yoğunlaştı. Twitter, yaptığı açıklamaya göre Kuzey Afrika, Orta Doğu ve İngilizce konuşulan ülkelerde etkili olma amacı güden yapıyla ilgili 5 hesabı askıya aldığını belirtti. Askıya alınan hesaplara yönelik yapılan açıklamada, “Rus devlet kurumlarına atfedebileceğimiz bu manipülasyon platformuna ait 5 hesabı askıya aldık.” denildi. Öte yandan Facebook tarafından yapılan açıklamada da kurum içi hizmet kurallarının ihlali gerekçesiyle 13 hesabın ve 2 sayfanın kapatıldığı duyuruldu. Öte yandan kapatılan hesapların sahte isimlerle oluşturulduğu ve sahte profil resimleri kullanıldığını belirten Facebook, olayın farkında olmayan freelance yazarların da PeaceData sitesi için yazdıklarını söyledi.

İki platform da operasyonun sınırlı bir aşamada başarılı olduğunu ifade ederken, gelişmenin Trump ve Biden arasındaki başkanlık seçiminden iki ay önce vuku bulması kafalarda soru işaretleri yarattı.

2016 yılı başkanlık seçimlerine Rus müdahalesi kapsamında avukat Robert Mueller’in yürüttüğü soruşturmanın bir parçası olan IRA, konuyla ilgili suçlanan 3 Rus şirketi ve 13 kişinin arasında bulunuyordu. Mueller, 2016 yılı seçimleri için yaptığı araştırma için 2 yıl harcamıştı. Ancak bir kanıt bulamamasına rağmen Rusya’nın Donald Trump’ın kampanyasından yararlanma niyetiyle müdahalesi olduğu sonucunu yayınladığı raporda aktarmıştı.

Yorum Yap