Sosyal Medya Haberleri

Twitter’da Ünlüleri Hackleyip Bitcoin Dolandırıcılığı Yapan Kişi 17 Yaşında Çocuk Çıktı

Twitter'da geçtiğimiz haftalarda yaşanan bir hacklenme olayı, tüm dünyada yankı bulmuştu. ABD Eski Başkanı Barack Obama, Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Tesla ve SpaceX kurucusu Elon Musk ve daha birçok ünlü hesap hacklenmiş ve Bitcoin dolandırıcılığı yapılarak yüz binlerce dolarlık Bitcoin ele geçirilmişti. Hesapları hackleyip Bitcoin dolandırıcılığı yapan kişi, 17 yaşında bir çocuk çıktı.

Twitter’da geçtiğimiz haftalarda birçok ünlünün Twitter hesabı hacklenerek bir Bitcoin cüzdan adresi paylaşılmış ve böylece kullanıcılardan yüz binlerce dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı. Yaşanan bu hacklenme olayı dünya basınında yankı buldu ve günlerce konuşuldu. Konuyla ilgili FBI tarafından yürütülen soruşturmada hacklenme ve dolandırıcılık olayının arkasında 17 yaşındaki Graham Ivan Clark’ın olduğu saptandı ve Graham Ivan Clark tutuklandı.

Twitter’da Ünlüleri Hackleyen 17 Yaşındaki Çocuk Tutuklandı

graham-ivan-clarkFBI tarafından yürütülen soruşturmada, Twitter’da ünlülerin hesaplarının hacklenmesi ve bu hesaplar üzerinden Bitcoin dolandırıcılığı yapılmasıyla ilgili bir isme ulaşıldı. ABD’de Florida’da yaşayan 17 yaşındaki Graham Ivan Clark, 15 Temmuz 2020 tarihinde Twitter’daki hacklenme olaylarının beyni olarak tespit edildi.

Yetkililer, saldırının arkasındaki 17 yaşındaki hackerın Bitcoin dolandırıcılığı yaparak yasa dışı bir şekilde 100 bin dolardan fazla kazanç elde ettiğini belirtti.

Soruşturma FBI tarafından yürütülmesine ve federal suçları içermesine rağmen Graham, yerel olarak yargılanacak. Zira Florida yasaları, şartlar uygun olduğunda mali dolandırıcılık davalarında reşit olmayanların yetişkin olarak suçlanmasına izin veriyor. Öte yandan Graham, toplamda 30 farklı suçlama kapsamında yargılanacak.

Twitter, ihlalden sorumlu bilgisayar korsanlarının sosyal medya şirketinin çalışanlarını onlara telefon dolandırıcılığı kullanarak üst düzey yönetici kimlik bilgileri vermeleri için kandırdıklarını söylemişti.

Kaynak
https://www.dailymail.co.uk/news/article-8581665/Florida-teenager-17-charged-masterminding-massive-Twitter-hack.html

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu