1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. Twitter’da Ünlüleri Hackleyip Bitcoin Dolandırıcılığı Yapan Kişi 17 Yaşında Çocuk Çıktı

Twitter’da Ünlüleri Hackleyip Bitcoin Dolandırıcılığı Yapan Kişi 17 Yaşında Çocuk Çıktı

twitterda-unluleri-hackleyip-bitcoin-dolandiriciligi-yapan-kisi-17-yasinda-cocuk-cikti

Twitter’da geçtiğimiz haftalarda birçok ünlünün Twitter hesabı hacklenerek bir Bitcoin cüzdan adresi paylaşılmış ve böylece kullanıcılardan yüz binlerce dolar değerinde Bitcoin çalınmıştı. Yaşanan bu hacklenme olayı dünya basınında yankı buldu ve günlerce konuşuldu. Konuyla ilgili FBI tarafından yürütülen soruşturmada hacklenme ve dolandırıcılık olayının arkasında 17 yaşındaki Graham Ivan Clark’ın olduğu saptandı ve Graham Ivan Clark tutuklandı.

Twitter’da Ünlüleri Hackleyen 17 Yaşındaki Çocuk Tutuklandı

graham-ivan-clarkFBI tarafından yürütülen soruşturmada, Twitter’da ünlülerin hesaplarının hacklenmesi ve bu hesaplar üzerinden Bitcoin dolandırıcılığı yapılmasıyla ilgili bir isme ulaşıldı. ABD’de Florida’da yaşayan 17 yaşındaki Graham Ivan Clark, 15 Temmuz 2020 tarihinde Twitter’daki hacklenme olaylarının beyni olarak tespit edildi.

Yetkililer, saldırının arkasındaki 17 yaşındaki hackerın Bitcoin dolandırıcılığı yaparak yasa dışı bir şekilde 100 bin dolardan fazla kazanç elde ettiğini belirtti.

Soruşturma FBI tarafından yürütülmesine ve federal suçları içermesine rağmen Graham, yerel olarak yargılanacak. Zira Florida yasaları, şartlar uygun olduğunda mali dolandırıcılık davalarında reşit olmayanların yetişkin olarak suçlanmasına izin veriyor. Öte yandan Graham, toplamda 30 farklı suçlama kapsamında yargılanacak.

Twitter, ihlalden sorumlu bilgisayar korsanlarının sosyal medya şirketinin çalışanlarını onlara telefon dolandırıcılığı kullanarak üst düzey yönetici kimlik bilgileri vermeleri için kandırdıklarını söylemişti.

Yorum Yap