1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Twitter’dan topluluk odaklı yaklaşım: Birdwatch

Twitter’dan topluluk odaklı yaklaşım: Birdwatch

twitterdan-topluluk-odakli-yaklasim-birdwatch.jpg

Twitter, yanlış bilgiye toplum temelli bir yaklaşım olarak faaliyet gösterecek “Birdwatch” uygulamasını tanıttı. Şu an pilot aşamasındaki bu uygulama, Twitter‘daki yanıltıcı bilgilerin ele alınmasına yardımcı olma amacı taşıyor.

Twitter, herkesi Birdwatch’a davet ediyor

Pilot uygulamanın işleyiş şekline göre, kullanıcılar yanıltıcı olduğuna inandıkları Tweetlerdeki bilgileri tanımlayabilecek ve bilgilendirici bağlam sağlayan notlar yazabilecek.

Twitter, bu yaklaşımın yanıltıcı bilgiler yayıldığında, insanların güvendiği ve değerli bulduğu bağlamı ekleyerek hızlı yanıt potansiyeline sahip olduğuna inanıyor. Ayrıca, popüler sosyal medya uygulaması geniş çeşitli katılımcılardan oluşan bir fikir birliği olduğunda, küresel Twitter izleyicileri için doğrudan Tweetlerde notları görünür kılmayı hedefliyor

Pilot uygulamasının ilk aşamasında, notlar yalnızca ek bir Birdwatch sitesinde görülebilecek. Ek olarak bu site içerisindeki pilot katılımcıların, diğer katılımcılar tarafından eklenen notların yararlılığını da değerlendirebileceklerini belirtelim.

twitter video sohbet uygulaması

 

Konuya ilişkin blog yazısında Twitter, durumu şu şekilde değerlendiriyor; Bu notlar şimdilik kasıtlı olarak Twitter’dan ayrı tutulurken, biz Birdwatch’ı oluştururken ve insanların yararlı ve uygun bulduğu bağlamlar ürettiğine dair güven kazanıyoruz. Ek olarak, notların insanların Tweetleri görme şekli veya sistem önerilerimiz üzerinde bir etkisi olmayacaktır.”

Ayrıca sosyal medya uygulaması, Birdwatch’ı açıkta inşa etmek istediğini ve Twitter Topluluğu tarafından şekillendirmek istediğini de ifade ediyor. Bu amaçla, “Kuş Gözlemini” şeffaf hale getirmek için de önemli adımlar attığını belirten şirket, blog gönderisinde;

Birdwatch’a katkıda bulunan tüm veriler halka açık olacak ve TSV dosyalarında indirilebilir olacak. Birdwatch’a güç veren – itibar ve fikir birliği sistemleri gibi – algoritmalar geliştirirken, bu kodu Birdwatch Kılavuzunda herkese açık olarak yayınlamayı hedefliyoruz. Birdwatch için ilk sıralama sistemi zaten burada mevcut. Bunun uzmanların, araştırmacıların ve halkın Birdwatch’ı analiz etmesine veya denetlemesine, etkili bir topluluk odaklı çözümü daha hızlı geliştirmemize yardımcı olabilecek fırsatları veya kusurları belirlemesine olanak tanıyacağını umuyoruz.” şeklinde ifade ediyor.

Herkesi bu programa kaydolmaya ve katılmaya davet eden Twitter, grup ne kadar geniş ve çeşitli olursa, yanlış bilgileri etkili bir şekilde ele alma konusunda o kadar iyi olacağını düşünüyor.

Şu an pilot aşamasındaki uygulamanın yalnızca ABD‘de kullanılabilir olduğunu belirtelim. Ek olarak uygulama hakkındaki güncellemeler ve duyurular için Birdwatch hesabını takip edebilirsiniz.Kaynak: https://shiftdelete.net/twitterdan-topluluk-odakli-yaklasim-birdwatch

Yorum Yap