1. Ana Sayfa
  2. Donanım Haberleri
  3. Valve patent davasını kaybetti: 4 milyon dolar ceza

Valve patent davasını kaybetti: 4 milyon dolar ceza

corsair-in-actigi-patent-davasi-valve-tarafindan-kaybedildi.jpg

Piyasada bulunan pek çok şirket, patent davaları sebebiyle karşı karşıya gelebiliyor. 2014 yılında Corsair’e bağlı SCUF tarafından açılan patent davası, nihayet karar bağlandı. Mahkeme tarafından verilen karara göre Valve, Steam kontrolcüsü için açılan patent davası bünyesinde SCUF’a 4 milyon dolar ödeme yapacak.

2015 yılında piyasaya sürülen Steam kontrolcüsü, SCUF’un bazı tasarımlarını taklit etmişti.

Corsair’in açtığı patent davası Valve tarafından kaybedildi

Ironburg Inventions ve SCUF, Corsair’in sahip olduğu üst düzey bir kontrolcü üreticisi. Şirketin bünyesinde oldukça kapsamlı bir patent portföyü bulunurken, Sony ve Microsoft gibi büyük şirketler de SCUF ile işbirliği yapıyor. Ancak Valve, 2015 yılında piyasaya sürdüğü Steam kontrolcüsünde SCUF’un tasarımını taklit etmesine rağmen şirkete patent parası ödemedi.

Steam kontrolcü davası

Xbox Elite kontrolcüsü.

SCUF, Amerikalı oyun üreticisi Valve’i kontrolcülerinde bulunan kanat ve tetik mekanizmasını kopyalamakla suçluyor. Dava 2014 yılında açılmasına rağmen Valve, aldırış etmeden üretime devam etti ve 2015 yılında kontrolcüyü piyasaya sürdü. 1.6 milyon adet üretilen kontrolcünün üretimine 2019 yılında son verildi. Bu hafta yapılan bir duyuruda ise Corsair, dava kararının kendi lehine olduğunu açıkladı.

Jüri oybirliğiyle kasıtlı ihlalden suçlu bulduktan sonra Washington’daki ABD Bölge Mahkemesi tarafından alınan karara göre Valve, patent davası için Corsair’e 4 milyon dolar ödeme yapacak. SCUF avukatları, Valve’yi piyasa hakimiyetini kötüye kullanmakla ve riski bilmesine rağmen kontrolcü üretimine devam etmekle suçladı. 4 milyon dolar, Valve gibi bir şirket için büyük miktarda para olmasa da Amerikalı oyun geliştiricisi, bundan sonraki süreçte benzer hatalardan kaçınacaktır.

Yukarıdaki resimde, Microsoft tarafından üretilen Xbox Elite kontrolcüsünü görebilirsiniz. Bu kontrolcünün tasarımı SCUF’a ait ve Microsoft, bu tasarım için SCUF’a ödeme yapmıştı.

Kaynak: https://shiftdelete.net/corsair-in-actigi-patent-davasi-valve-tarafindan-kaybedildi

Yorum Yap