1. Ana Sayfa
 2. İnternet Haberleri
 3. Vikipedi giriş nasıl yapılır? Wikipedia nasıl açabilirim?

Vikipedi giriş nasıl yapılır? Wikipedia nasıl açabilirim?

Vikipedi-giris-nasil-yapilir-Wikipedia-giris-yontemleri

Wikipedia giriş, şu anda Türkiye’de yasal yollarla mümkün değil. Bilindiği üzere 29 Nisan 2017 tarihinde alınan mahkeme kararıyla birlikte Vikipedi’ye Türkiye’den girişler engellendi ve o günden bu güne kadar yasal yollardan Wikipedia giriş yapılamıyor. Eğer siz de Wikipedia giriş nasıl yapılır? sorusuna yanıt arıyorsanız hazırladığımız bu içerikteki Vikipedi giriş yöntemlerini inceleyebilir ve bu yöntemlere başvurabilirsiniz.

Wikipedia giriş yöntemleri: Vikipedi’ye giriş nasıl yapılır?

Türkiye’de erişime engellenen Vikipedi’ye giriş için birden fazla yöntem bulunuyor. Wikipedia’ya erişmek için paravan siteler (tünel), VPN ve lokasyon gibi birçok farklı yöntem kullanıcılar tarafından tercih ediliyor. Başta öğrenciler olmak üzere Türkiye’deki internet kullanıcılarının bilgi edinme platformu olan ve Özgür İnternet Ansiklopedisi olarak adlandırılan Vikipedi’nin yasal olarak ne zaman erişime açılacağı bilinmiyor ancak Türkiye’deki yetkililer ve Wikipedia yetkilileri arasındaki görüşmeler sürüyor.

wikipedia-giris-nasil-yapilir
Türkiye’den Vikipedi’ye giriş işlemini denerken yukarıdaki ekranla karşılaşılmaktadır. Wikipedia’ya giriş işlemi için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz.

Vikipedi giriş için alternatif: WikiZeroo

Vikipedi’ye giriş için kullanabileceğiniz yöntemlerin başında en kolay ve en hızlı olan yöntem olarak WikiZeroo önerilmektedir. Çalışma mantığı oldukça basit olan, URL’de oldukça kolay bir değişiklik yaparak sisteme erişmenizi sağlayan bir yöntem olan WikiZeroo, günümüzde kullanıcıların en çok tercih ettiği yöntemler arasında bulunuyor.

WikiZeroo’yu kullanmak için yapmanız gereken tek şey açmaya çalıştığınız Vikipedi sayfasının URL’inin başına “0 (sıfır)” eklemek. Örnek verecek olursak, “https://tr.wikipedia.org/wiki/İstanbul” adresine giriş yapmak isterseniz, URL’i bu şekilde değiştirebilirsiniz: “https://tr.0wikipedia.org/wiki/İstanbul

Yukarıda görüldüğü gibi URL’de Wikipedia ifadesi öncesine koyduğunuz bir “0 (sıfır)” yardımıyla otomatik olarak WikiZeroo’ya yönlenecek ve Vikipedi sayfasının aynısını açabileceksiniz. Bu yöntem, Vikipedi’ya giriş yapmak için kullanılan en hızlı ve basit Wikipedia giriş yöntemidir.

Chrome eklentisi ile Wikipedia giriş: Wikiwand

Google Chrome internet tarayıcısı kullanan kullanıcılar, Wikipedia giriş işlemi için otomatik bir eklenti kullanarak zahmetsiz bir şekilde Vikipedi’de istediği bir sayfaya erişebiliyor. Google Chrome Web Store’da yer alan “Wikiwand: Wikipedia Modernized” eklentisi ile birlikte kullanıcılar otomatik olarak Vikipedi’de bir sayfaya erişmek isterken, Wikiwand üzerinden bu sayfa açılıyor ve herhangi bir erişim engeline takılmak mümkün olmuyor.

Tarayıcınıza “Wikiwand: Wikipedia Modernized” eklentisini kurmanız bu işlem için yeterli olmaktadır. Eklentiyi Google Chrome internet tarayıcısının eklenti mağazasından ücretsiz ve güvenli bir şekilde edinebilirsiniz. Ya da, buraya tıklayarak Wikiwand: Wikipedia Modernized eklentisinin indirme sayfasına gidebilirsiniz.

VPN ile Vikipedi’ye erişim

Vikipedi’ye giriş için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem de VPN’dir. Dilimize “Sanal Özel Ağ” olarak geçen ve uzaktan erişim yoluyla farklı ağlara bağlanmayı sağlayan bir internet teknolojisi olan VPN, Wikipedia giriş konusunda hayat kurtarıcı bir diğer yöntemdir.

Türkiye’den Vikipedi’ye erişim yasal olarak olmadığı için ve site erişime kapalı durumda olduğu için VPN programları veya uygulamaları yardımıyla konum değiştirilebilir ve farklı konumda görülen bir sanal ağ üzerinden Wikipedia’ya giriş sağlanabilmektedir.

En iyi VPN programları önerisinde bulunduğumuz yazımıza buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Vikipedi neden erişime kapatıldı?

Vikipedi, “Türkiye’yi çeşitli terör gruplarıyla aynı düzlemde ve iş birliği halinde göstermeye çalışan içerikler” barındırdığı gerekçesiyle Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından, Türkiye Cumhuriyeti 5651 sayılı kanunun verdiği yetkiye dayanarak 29 Nisan 2017 tarihinde alınan idari tedbir kararı sonucu olarak Türkiye’de erişime engellendi.

2 Mayıs’ta verilen itiraz dilekçeleri sonucunda İngilizce Vikipedi’de yer alan Turkish occupation of northern Syria (Kuzey Suriye’de Türk İşgali), Foreign involvement in the Syrian Civil War (Suriye İç Savaşı’na yabancı müdahalesi) ve State-sponsored terrorism (Devlet destekli terörizm) maddelerinde Türkiye’ye ayrılan bölümlerin erişim engeline neden olduğu öğrenildi.

BTK tarafından, alınan kararla ilgili olarak Twitter üzerinden Türkçe ve İngilizce olarak yapılan açıklama yapılmış ve açıklamasında şu ifadeler kullanılmıştır:

 1. “Türkiye’nin terör örgütlerini desteklediğini belirten içerikler tüm girişimlere rağmen Wikipedia’dan çıkarılmamıştır. “
 2. “Bu içeriklerin doğru bilgilerle düzenlenmesine izin verilmemiştir.”
 3. “HTTPS protokolü ile yayın yaptığı için sadece ilgili içeriklerin engellenmesi mümkün olmamıştır. “
 4. “Bu nedenle sitenin tamamına tedbir uygulanmak zorunda kalınmıştır. “
 5. Bu ve benzeri içerikler ile ilgili Wikipedia editörleri gereğini yapmalıdır.”

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi%27ye_T%C3%BCrkiye%27den_eri%C5%9Fimin_engellenmesi

Yorum Yap

Yorumlar (13)

 1. 2 sene önce

  Cocuguma odev yaptiricam ama bir türlü giremiyorum şu Vikipedi’ye. Bahsettiginiz eklentiyi kurdum açıldı direk site valla süper oldu 🙂 Teşekkürler.

 2. 2 sene önce

  Sonunda girebildim şu siteye. Teşekkür ederim. Wikipedia açılsın artık ya :S

 3. çok işime yaradı güzel içerik elinize sağlık.

 4. Eklentiyi kullanarak giriş yaptım süper oldu vallahi kurtuldum şu gizlilik hatası ekranını görmekten.

 5. 2 sene önce

  Uzunca süredir giremiyordum DNS falan da bilmiyorum nasıl oluyo neyse ki oldu şimdi teşekkürler anlatım için

 6. Çok güzel içerik çok teşekkür ederim.

 7. GÜzel makale olmuş işime yaradı

 8. Süper yontemler teşekkürler

 9. Sonunda buldum şu yöntemi. ya arkadaş neden kapalı zaten bu site anlamıyorum açılsın artık şu uğraştığımız şeylere bak.

 10. Çok faydalı bir yazı teşekkürler

 11. Sonunda girebildim wikiye sayenizde :)) teşekkürler.

 12. VPN yöntemiyle girmeyi başardım ben.

 13. Sonunda girdim teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir