1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. WiFi şifre değiştirme nasıl yapılır? Wi-Fi internet şifresi değiştirme!

WiFi şifre değiştirme nasıl yapılır? Wi-Fi internet şifresi değiştirme!

wifi-sifre-degistirme-nasil-yapilir-wifi-internet-sifresi-degistirme

WiFi şifre değiştirme, güvenlik açısından oldukça önemli bir işlem. Günümüzde kablosuz ağların çok yaygın olarak kullanılması, beraberinde güvenlik sorunlarını da getiriyor. Kablosuz ağlar üzerinden yapılan hacklemeler, işlenen bilişim suçları ve bilgi çalınması gibi durumlar kullanıcıların güvenliğini oldukça tehdit ediyor. Bu durumda da güçlü Wifi şifreleri kullanmak oldukça önemli. Eğer siz de WiFi şifre değiştirme işlemine başvuracaksanız bu içeriğe göz atın ve Wi-Fi internet şifresi değiştirme hakkında tüm yöntemleri öğrenerek uygulayın!

Modem WiFi şifre değiştirme: Nasıl değiştirebilirim?

Herhangi birinin internet bağlantınızı kullanmasına engel olmak için WiFi şifreleri kullanılır ve böylece yalnızca şifreyi doğru bilen kişiler ağı kullanabilir ve internete erişebilir. Güçlü bir internet WiFi parolasına sahip olmak hem sizi hem de internet ağınızı korur.

Modem WiFi şifresi değiştirmek için yapmanız gereken ilk işlem, modem arayüzüne giriş yapmak. Genel olarak internet servis sağlayıcıları, modem arayüzüne erişebilmeniz için basit ve standart bir kullanıcı adı ve şifre sunmaktadır. Modem arayüzüne girdikten sonra hem arayüze giriş şifrenizi hem de Wifi şifrenizi değiştirebilirsiniz.

Modem arayüzüne hangi adres üzerinden gireceğinizi öğrenmek için ilk olarak bilgisayarınızda komut sistemini açın. Windows 7, 8, 8.1 ve Windows 10’da Windows Tuşu + C kombinasyonu ile Çalıştır’ı açın ve açılan kutucuğa cmd yazıp Enter’layın. Karşınıza gelen komut sistemi ekranında ipconfig yazın ve Enter’a basın.

wifi-internet-sifre-degistirme

Bu ekranda “Varsayılan ağ geçidi” ifadesinin hemen yanında yer alan adres, modem arayüzüne girmek için kullanacağınız adrestir. Buradaki adres genelde 192.168.1.1 veya 192.168.1.0 olmaktadır. Bu adresi öğrendikten sonra internet tarayıcınızı kullanarak 192.168.1.1 veya adresiniz hangisiyse ona giriş yapın.

wifi-internet-sifresi-degistirme

Karşınıza gelen ekranda kullanıcı adı ve şifre sorulacaktır. Eğer daha önce hiç değiştirmediyseniz genelde modem arayüzü kullanıcı adınız ve şifreniz admin’dir. Modem arayüzü şifrenizi, internet servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini arayarak da öğrenebilirsiniz.

wifi-sifresi-degistirme

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra menüde yer alan Kablosuz sekmesine tıklayın ve ardından Güvenlik seçeneğinden WPA/WPA2’yi seçin ve “Parola” alanına en az sekiz karakterden oluşan bir parola girin. Burada kullanacağını paralar, sizin Wifi şifrenizdir ve güçlü bir parola kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Özetlemek gerekirse WiFi şifresi değiştirmek için aşağıdaki adımları uygulamalısınız;

  1. Modem arayüzüne giriş yapın,
  2. Kablosuz Ağ ayarlarına girin,
  3. Şifre alanını bulun,
  4. Güçlü bir şifre oluşturun ve kaydedin.

Zyxel Modem WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

ZyXEL modem Wifi şifre değiştirme işlemi için ilk olarak tarayıcınızdan 192.168.1.1 adresine gidin ve kullanıcı adı ile şifrenizi girerek modem arayüzüne giriş yapın. Sonrasında “Ağ Ayarı” sekmesinden “Kablosuz” seçeceğine tıklayın. Ardından aşağıda yer alan “Otomatik olarak şifre oluştur” ifadesinin yanında bulunan işareti kaldırın. Bu işlemler sonrasında “Şifre” alanına kendi şifrenizi girebilirsiniz.

TP-Link Modem WiFi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

TP-Link modem Wifi şifre değiştirme için ilk olarak internet tarayıcınıza 192.168.1.1 adresini yazın ve Enter’a basın. Karşınıza gelen modem arayüzü giriş alanında kullanıcı adı ve şifre kullanarak giriş yapın. Arayüze girdikten sonra “Arayüz Ayarları” seçeneğine tıklayın ve ardından “Kablosuz” sekmesine tıklayın. Girdiğiniz bu alanda yer alan “WPA-PSK/WPA2-PSK” güvenlik seçeneğini etkinleştirin. Aynı sayfadaki Ön Paylaşım Anahtarı bölümünü kullanarak ağınızın Wifi şifresini belirleyebilirsiniz.

Yorum Yap