1. Ana Sayfa
  2. Oyun Haberleri
  3. Xiaomi Google’a rest çekti! Şimdi Google düşünsün! | 365Teknoloji

Xiaomi Google’a rest çekti! Şimdi Google düşünsün! | 365Teknoloji

xiaomi-google-Lwqy_cover.jpg

Donald Trump yönetimindeki ABD hükümeti, Çin’e karşı ekonomik savaş başlatmış ve bu süreçte günah keçisi Huawei seçilmişti. Huawei’nin yolun taş koyan ABD, geçtiğimiz günlerde Xiaomi’yi de gözüne kestirmiş ve firmayı kara listeye almıştı. ABD’nin iddiasına göre Xiaomi, verilerini Çin ordusu ile paylaşıyordu. Tabii ki bu iddialar anında Xiaomi tarafından yalanlandı ve ABD’ye karşı bir dava açıldı.

Huawei gibi sessiz kalmayan Xiaomi, bu süreçte radikal bir karar aldı. Xiaomi, Çin’de MIUI 12.5 güncellemesini yükleyen kullanıcılarının Google Servisleri‘nin kullanmasını engelledi. Halbuki Google’dan bir yasak yok ortada. Xiaomi, Google’a rest çekmek için servislerini engelleme kararı almış gibi görünüyor.

Xiaomi’den gelen açıklamada uyumluluk sorunlarından dolayı bazı Xiaomi telefonlarında Google Mobil Servisleri’nin kullanılmadığı ifadesi yer alıyor. Bu doğru da olabilir ya da gerçekten Google’ın gözünü korkutmak da istemiş olabilirler.

Bildiğiniz gibi Huawei, Android’e rakip bir işletim sistemi olan Harmony OS üzerindeki çalışmalarını tamamlama noktasına gelmiş durumda. Eğer Huawei ve Xiaomi bu işletim sisteminde birleşirse, Android’e gerçekten de bir rakip gelebilir.

Harmony OS işletim sistemine sahip Huawei telefonlarını bu yıl göreceğiz. Xiaomi ile ABD’nin arası düzelmezse, Xiaomi de ABD’li firma olan Google‘a kendi rest çekebilir ve Android’i terk edebilir.

Tabii bunların hepsi şimdilik varsayım. Gerçekten de bir sorun yaşanmış ve MIUI 12.5’te Google Mobil Servisleri’nin kullanımı durdurulmuş da olabilir. Daha net ve sağlıklı bilgiler beklememiz gerekecek…

Kaynak: https://www.teknolojioku.com/mobil/xiaomi-googlea-rest-cekti-simdi-google-dusunsun-6019480db6717c6d8c74f7bc

Yorum Yap