1. Ana Sayfa
  2. Yaşam Haberleri
  3. Yargıtay, WhatsApp’tan Atılan Mesajı Cinsel Taciz Kabul Etti

Yargıtay, WhatsApp’tan Atılan Mesajı Cinsel Taciz Kabul Etti

yargitay-whatsapptan-atilan-mesaji-cinsel-taciz-kabul-etti

Kadına şiddet konusu ve İstanbul Sözleşmesi tartışmaları devam ederken Yargıtay’tan dikkat çeken bir karar geldi. Yargıtay, WhatsApp üzerinden gönderilen “Slm seni ve kalbini nasıl kazanabilirim” yazan mesajın cinsel taciz suçu oluşturduğuna karar verdi ve mesajı atan kişiye açılan kamu davası ile hapis cezası verildiği duyuruldu.

Yargıtay’dan WhatsApp Mesajı İçin Cinsel Taciz Kararı

Atılan söz konusu mesaj sonrası hakkında kamu davası açılan sanığa “kişilerin huzur ve sükununu bozma” suçundan hapis cezası verildiği duyuruldu. Asliye Ceza Mahkemesi‘nin verdiği hükmün temyizi üzerine dosyayı görüşmeye açan Yargıtay 18. Ceza Dairesi, bozma kararı aldı.

Olayın yaşandığı tarihte sanığın attığı mesajın, Türk Ceza Kanunu‘nun (TCK) 105/1 ve 105/2-d maddesi uyarınca ‘’cinsel taciz’’ suçunu oluşturduğu bunun yanında ‘’kişilerin huzur ve sükununu bozma’’ suçu nedeniyle yerel mahkemenin verdiği kararı bozdu. Kararda bunun yanında bir de sanık hakkında cinsel taciz suçundan kamu davası açıldığı belirtiliyor.

Ayrıca sanığın soruşturma aşamasında uzlaşma kapsamında olmadığı ancak yapılan yargılama sonucu sanığın eyleminin uzlaştırma kapsamına giren kişilerin huzur ve sükununu bozma suçu olarak kabul edildiğinin altı özellikle çizildi.

TCK’nin 253. ve 254. maddeleri uyarınca uzlaşma hükümlerinin uygulanması gerektiğine işaret edilen kararda, sanığın hukuksal durumunun bu hükümlerin sonucuna göre belirlenmemesi, bozma kararına gerekçe olarak gösterildi.

Yorum Yap