Teknoloji Haberleri

Yerli Elektrikli İş Makinesi Hidromek Hicon Tanıtıldı

Tamamen yerli imkanlarla üretilen yerli iş makinesi Hidromek Hicon, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla birlikte tanıtıldı. Gücünü elektrikten alan ve 8 saat aralıksız çalışabilen yerli iş makinesi, dünyanın ilk lastik tekerlekli elektrikli ekskavatörü olacak.

Türkiye’nin tamamen yerli imkanlarıyla ürettiği elektrikli yerli iş makinesi tanıtıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle tanıtılan yerli elektrikli iş makinesi akıllı, ekonomik ve çevre dostu bir elektrikli şehir ekskavatörü olarak geliştirildi. Yüzde 100 elektrikli motora ve bataryaya sahip olan HICON 7W’da hidrolik sistem de buna göre tasarlandı.

Hidromek Hicon Yerli Elektrikli İş Makinesi Görücüye Çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kısıklı’daki konutundan helikopterle Gebze’deki TÜBİTAK Mükemmeliyet Merkezleri Açılış Töreni’ne katılmak üzere Kocaeli’ye geldi. Erdoğan, alana gelişinin ardından Hidromek HICON 7W elektrikli yerli ekskavatörü hakkında bilgi aldı. Yerli üretim ekskavatörü inceleyen Erdoğan, tören alanına yakın alanda kullandığı araçla toprak attı.

Daha sonra tören alanına da ekskavatör ile giden Erdoğan, yerli ve milli üretim aracının hayırlı olmasını dileyerek, “Yerli ve milli üretim aracımız hayırlı olsun. Şu anda satışları hızlandırmamız lazım. Gerek içeride gerek de dışarıda. Bundan sonra bu işin pazarlamasına varım.” ifadelerini kullandı.

yerli-elektrikli-is-makinesi-hidromek-hicon-cumhurbaskani-erdogan

Enerjisini yeni nesil lityum-ion bataryalarda depolayan HICON 7W’da, araç ve kullanıcı güvenliğini sağlamak için bataryaların bulunduğu yüksek voltaj (HV) alanının araç arkasında muhafaza altına alındığı kaydedilirken, servis noktalarının da istenildiği an kolayca ulaşılması için elektrikli kaput altında toplandığı belirtildi.

HICON 7W’nin, sahip olduğu elektrikli motoru sayesinde, daha sessiz, daha verimli ve çevre dostu olmasıyla öne çıktığı da kaydedilirken, sıfır emisyonlu olması ve kompakt boyutları ile çevresel etkiyi azaltan HICON 7W’nin, şehrin birçok noktasında kolaylıkla kullanılabileceği ifade edildi.

Tek şarjla 8 saat kullanım sağlayacak olan HICON 7W, araç şarj istasyonlarında kolaylıkla 3,5 saatte tam şarj olabilecek, hızlı şarj ile 1 saat 30 dakika içinde yüzde 100 doluluğa ulaşabilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu