1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Yerli Otomobil Fabrikası Temeli Atıldı

Yerli Otomobil Fabrikası Temeli Atıldı

yerli-otomobil-fabrikasi-temeli-atildi

Yerli otomobil için büyük heyecanla beklenen gelişme yaşandı ve Bursa/Gemlik’te yerli otomobil fabrikasının temeli atıldı. 27 Aralık 2019 tarihinde tanıtılan yerli otomobil, hem özellikleri hem de tasarımıyla büyük beğeni toplamış ve milyonlarca kişi tarafından büyük heyecan ve sevinçle karşılanmıştı.

Yerli Otomobil Fabrikası Bursa/Gemlik’te İnşa Edilmeye Başlandı  

Yerli otomobil fabrikasının temel atılma töreninde açılış konuşmasını yapan TOGG CEO’su Mehmet Gürcan Karakaş, yerli otomobilin gelişimindeki son durumu açıklandı. CEO Karakaş, yerlilik oranının yüzde 51 ile başlayacağını ve tedarikçi seçiminin yüzde 93’ünün tamamlandığını belirtti.

Bu kapsamda yerli otomobilde tedarikçilerin yüzde 78’i Türkiye’den, yüzde 22’si ise Avrupa ve Asya’dan olacak. Öte yandan yerli otomobilde yerlilik oranının 2028 yılında yüzde 68 seviyesine ulaşması hedeflenirken, planlanan istihdam sayısının 4000’den 4300 seviyesine çıktığı açıklandı.

Otomobilin iç ve dış tasarımının birçok ülkede tescillendiğini belirten Karakaş, çarpışma testinde 5 yıldız almaktan, ileri sürüş teknolojilerine kadar otomobilde olması istenilen tüm özellikler için çalışmaların sorunsuz bir şekilde devam ettiğini açıkladı. Aralık 2019’daki tanıtımda açıklanan verilerin bugün bir kez daha teyit edilirken, bataryayı yerlileştirme çalışmaları öne alındı.

Üretimin her aşamasında kamera ve sensörler aracılığıyla toplanan verilerin değerlendirilerek üretimin her geçen gün daha verimli hale getirileceği belirtiliyor. Yerli otomobil üretimi için Bursa/Gemlik’te inşa edilecek olan fabrikanın Avrupa’nın en temiz tesisi olacağını dile getiren Karakaş, “Bir otomobil fabrikasından daha fazlasını inşa ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

İnşaatın 18 ay içerisinde tamamlanması bekleniyor. Ancak ekipmanların siparişi içerisinde bulunduğumuz 2020 yılının Ekim ayında başlayacak. Bu kapsamda 2022’nin son çeyreğinde yerli otomobilin üretim bandından inmesi planlanıyor.

Yorum Yap