1. Ana Sayfa
  2. Teknoloji Haberleri
  3. Yerli Otomobil Tanıtıldı: İşte Tüm Özellikler

Yerli Otomobil Tanıtıldı: İşte Tüm Özellikler

yerli-otomobil

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, bir süredir büyük heyecanla beklenen yerli otomobili gerçekleştirilen etkinlikle birlikte tanıttı. Bir SUV bir de sedan modeli olmak üzere tanıtılan yerli otomobiller, önemli özellikleri ve tasarımıyla sosyal medyada büyük beğeni topladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar ve 3000’den fazla davetlinin katıldığı etkinlikte Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu, iki yerli otomobil modelini de sahneye çıkardı ve tanıtım gerçekleşti. Tanıtım etkinliğinde konuşma yapan Erdoğan, yerli otomobilin üretim fabrikasının Bursa’nın Gemlik ilçesinde kurulacağını ve buradaki TSK’ya ait olan 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresinin yerli otomobil üretim tesisi olarak kullanılacağını açıkladı.

5 Farklı Yerli Otomobil 2030’a Kadar Üretilecek

C-SUV ve C-SEDAN modelleri dışında yerli otomobilin 3 farklı modeli daha 2030 yılına kadar üretilecek ve tamamen elektrikli C-HATCHBACK, B-SUV ve C-MPV modelleri kullanıcılarla buluşacak. Üretilen yerli otomobiller yurt dışı pazarına açılacak ve yurt dışı satış hedeflenecek. Yerli otomobil modelleri arasında yer alan SUV modeli hakkında konuşan TOGG CEO’su Karakaş, üretim aşamasında SUV modeline odaklanıldığı ve bu modelin tüm dünyada gelişmeye ve tercih edilmeye meyilli bir model olduğunu belirtti.

Fikri Sınai Mülki Hakları Tamamen Türkiye’ye Ait

CEO Gürcan Karakaş ve Rifat Hisarcıklıoğlu, yaptıkları açıklamalarda tanıtılan yerli otomobillerin fikri sınai mülki hakları tamamen Türkiye’ye ait olacağını belirtti. Bu sayede yerli otomobilde kullanılan tüm teknolojilerin patenti TOGG’a ait olacak ve bu patentleri başka şirketler kullanamayacak.

Yerli Otomobil Özellikleri

Yerli otomobilde iki model de tamamen elektrikli olacak ve motor gücü 150 kW olacak. İki çeker varyantın beygir gücü 200 beygir, dört çeker varyantın da 400 beygir gücü bulunacak. Bu motorlara güç verecek olan bataryalar ise 30 dakikada yüzde 80 şarj olacak. Gidilebilecek maksimum menzil, sürüş özelliklerine de bağlı olarak 300 km ila 500 km arasında olacak.

Aracın sürücü paneli ve ön tarafındaki bütün göstergeler, tamamen dokunmatik ekranlardan oluşacak ve dokunmatik ekranlar üzerinden aracın tüm elektronik sistemlerine, motorlarına ve sürüş özelliklerine müdahale edilebilecek.

Öte yandan 4G ve 5G gibi kablosuz ağ teknolojileri de yerli otomobillerde mevcut olacak. Sektördeki diğer benzer sınıflardaki araçlar gibi yerli otomobiller de sürekli internete bağlı kalarak nesnelerin interneti iletişim ağının bir parçası olacak.

Yerli Otomobilin Tasarımı İtalyan Otomoviv Tasarımcısı Pininfanira’dan

Yerli otomobilin tasarımı, sosyal medyada oldukça beğenildi ve hem Sedan hem de SUV modeli hakkında oldukça iyi yorumlar yapıldı. Yerli otomobilin tasarımını yapan Pininfanira, bu konudaki kusursuz başarısını da böylece bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Yerli Otomobilin İlk Tanıtım Videosu

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG), resmi Twitter hesabı üzerinden yerli otomobile dair ilk tanıtım videosunu yayınladı. Videoda her iki yerli otomobil modeline dair tüm görseller yer alıyor.

Yorum Yap