1. Ana Sayfa
  2. Sosyal Medya Haberleri
  3. YouTube Kısıtlamaları Kaldırıyor: Görüntü Kalitesi Yükseliyor

YouTube Kısıtlamaları Kaldırıyor: Görüntü Kalitesi Yükseliyor

youtube-video-goruntu-kalitesini-yukseltiyor

YouTube, koronavirüs karantinaları sebebiyle çok sayıda kullanıcının YouTube’u daha aktif kullanması sebebiyle videoların görüntü kalitesini düşürmüştü. Özellikle Avrupa ve Asya bölgelerinde yaşayan kullanıcıların internet akışının yavaşlamaması için görüntü kalitesi düşürülmüş, böylece daha fazla kullanıcı, biraz daha düşük kalitede sorunsuz bir şekilde video izlemeyi sürdürebilmişti.

Aradan geçen zaman sonrasında YouTube, Avrupa’da kademeli olarak videoların görüntü kalitelerini artırmaya başlamıştı. Şimdi, bu kapsam genişliyor ve geri kalan bölgelerde de YouTube görüntü kalitesi yükseliyor.

YouTube Görüntü Kalitesi Yeniden 1080p’e Yükseliyor

Özellikle Hindistan gibi çok nüfuslu ülkelerde internet trafiğindeki akışın rahatlaması için mobil cihaz kullanıcıları, 480p kaliteye sabitlenmiş olarak videoları izleyebiliyordu. Videoları 480p’den hariç olarak daha yüksek kalitelerde izlemek isteyen kullanıcılar, üçüncü parti uygulamalara yöneliyordu. Zira YouTube, kendi sistemine koyduğu kısıtlamalardan dolayı kullanıcıların 480p’den daha yüksek kalitelerde video izlemelerine izin vermiyordu.

youtube-video-goruntu-kalitesini-yukseltiyor

Kısıtlamaların ilk uygulanmaya başlamasından bu yana üç ay geçti ve YouTube nihayet Hindistan’da 1080p akışını yeniden etkinleştiriyor.

Android ve iOS‘taki YouTube uygulaması artık bir Wi-Fi ağına bağlıysanız 1080p kalitesinde izleme yapmaya imkan tanıyor. Bunun yanında varsayılan video kalitesi hala 480p olarak ayarlı olmasıyla dikkat çekiyor. Videoları mobil cihazda 1080p çözünürlükte izlemek isteyenler olursa, Wi-Fi’ye bağlanması yeterli olacak.

Yorum Yap