Sosyal Medya Haberleri

YouTube Topluluk Katkıları Özelliğini Kapatıyor

Dünyanın en büyük video paylaşım platformu YouTube, 28 Eylül 2020 itibarıyla YouTube Topluluk Katkıları özelliğini kullanımdan kaldırıyor.

Bilindiği üzere YouTube’daki Topluluk Katkıları özelliği sayesinde kullanıcılar, bir videonun başlık, açıklama ve altyazı gibi alanlarına müdahale edebiliyor ve yaptıkları düzenlemeyi kanal sahibine iletebiliyordu. YouTube genelinde kullanılan bu özellik, 28 Eylül 2020 itibarıyla kullanımdan kaldırılıyor. Kararın birden fazla nedeni olsa da, spam / kötüye kullanıma yönelik hamleler ve katkıların kalitesinin düşük olması ana sebepler olarak gösteriliyor.

Topluluk Katkıları Özelliği Kapatılıyor

Yapılan açıklamada özelliğin devre dışı bırakılmasına sebep olarak yalnızca kalite sorunu değil, aynı zamanda özelliği çok az kişinin kullanması olarak gösteriliyor. Geçtiğimiz ay YouTube’da kanalların yalnızca yüzde 0,001’i topluluk tarafından oluşturulan altyazıları videolarında kullandı. Bu altyazılar ise toplam izlenme süresinin yalnızca yüzde 0,2’sinde gösterildi. Bu sebeplerden dolayı içerik üreticileri, topluluk katkıları yerine YouTube’un sunduğu diğer altyazı araçlarını kullanmayı tercih ediyor. Şu anda YouTube üzerinde videolara altyazı eklemenin üç farklı yöntemi bulunuyor. Bunlar;

  1. İçerik üreticilerin yüklediği altyazılar,
  2. YouTube’un sağladığı otomatik altyazılar,
  3. Topluluk katkıları olarak da bilinen, topluluğun sağladığı altyazılar.

Öte yandan Topluluk Katkıları özelliği kaldırılmadan önce içerik üreticilerin topluluk katkılarını yayınlamak için 28 Eylül tarihine kadar zamanı bulunuyor.

BENZER HABERLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu