1. Ana Sayfa
  2. İnternet Haberleri
  3. Zuckerberg, Bezos, Cook ve Pichai İfade Verdi

Zuckerberg, Bezos, Cook ve Pichai İfade Verdi

mark-zuckerberg-jeff-bezos-tim-cook-sundar-pichai

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinin CEO’ları, Temsilciler Meclisi Adalet Komitesi Rekabet Alt Kurulu tarafından tekelleşme iddiaları nedeniyle düzenlenen ve virüs salgını nedeniyle telekonferans yoluyla gerçekleştirilen oturumda ifade verdi.

Teknoloji Devlerinin CEO’ları Sorgulandı

Kurul üyeleri tarafından sorulan sorulara yanıt veren CEO’lar, bazı soruların cevaplarken zorlandı. Öte yandan, oturum öncesi ABD Başkanı Donald Trump’ın attığı tweet de dikkat çekti. Trump, ifadeler alınmadan önce “Kongre, büyük teknoloji firmalarını adalete davet etmezse, ki bunu yıllar önce yapmaları gerekiyordu, o zaman ben bunu başkanlık kararnameleriyle yapacağım. Washington yıllarca hep konuştu, eyleme geçmedi. Ülkemizin insanları bıktı usandı.” şeklinde bir açıklama yaptı.

Jeff Bezos: Babasız ve Zorluklar İçinde Büyüdüm

Dünyanın en zengin insanı ünvanını elinde bulunduran Amazon’un patronu Jeff Bezos, ilk etapta ifade vermeyi reddetmişti. Diğer CEO’ların katılım sağlaması ile kararını değiştiren ve ifade vermeyi kabul eden Bezos, Amazon’un satıcılara ait bilgileri toplayarak haksız rekabet oluşturduğuna yönelik yöneltilen iddiaları reddetti ve 1994 yılında internetten kitap satmaya başlayarak bu sektöre giriş yaptığını, babasız bir şekilde zorluklar içerisinde büyüdüğünü belirten Bezos, şirketinin ABD’deki perakende pazarında yüzde 4’ten daha az bir paya sahip olduğunu dile getirdi.

Mark Zuckerberg: Facebook İfade Özgürlüğünü Savunuyor

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ise bu tür olaylara alışık bir isim. Daha önce Cambridge Analytica skandalı nedeniyle birçok kez ifade veren ve yoğun bir şekilde eleştirilen Zuckerberg, ciddi bir tehlike ve zarar oluşturmadığı sürece Facebook’un ifade özgürlüğünü savunduğunu belirterek paylaşımların uygun bir şekilde denetlenmediğine dair iddiaları kabul etmedi.

Reklam boykotuna ilişkin soruya “Nefret söylemine karşı savaşmaya, bu meselelere karşı verdiğimiz taahhütlere ve bunlarla mücadele etmeye tam şekilde odaklandık” şeklinde yanıt veren Zuckerberg, insanların teknoloji şirketlerinin büyüklüğü ve gücü konusundaki endişelerini anladığını savundu.

Sundar Pichai: İnternette Reklam Maliyetleri Düştü

ABD’de onlarca eyalette soruşturma başlatılan ve Avrupa’da para cezaları ile karşı karşıya kalan Google’da bu şirketler arasında. Google CEO’su Sundar Pichai amaçlarının milyonlarca insana en faydalı bilgiyi sağlamak olduğunu belirterek, başta e-ticaret pazarındaki çeşitli şirketlere karşı olmak üzere arama motorunun haksız rekabetin bir parçası olduğuna dair iddiaları reddetti.

Sosyal medya platformlarının yaygınlaşması ile reklam maliyetlerinin ciddi oranda düştüğünü vurguladı.

Tim Cook: Apple’da Fiyatlar Makul Düzeyde

En büyük üçüncü telefon üreticisi olan Apple’ın CEO’su Tim Cook, Apple’ın faaliyet gösterdiği alanlarda baskıcı bir pazar payına sahip olmadığını savundu. Apple’ın teknik sınırlamalar sayesinde rakiplerini devre dışı bıraktığı ve bundan faydalanarak ürünlerinde yüksek fiyatlar uyguladığı iddialarını kabul etmeyen Tim Cook, diğer şirketlere kıyasla fiyatların makul seviyede olduğunu savundu.

Yorum Yap